Personal

Här hittar du kontaktuppgifter till oss som jobbar på Destination Kalmar.

Vd och administration

Susanne Söderberg
tillförordnad vd
Tel: 0480-45 27 01
E-post: susanne.soderberg@kalmar.se

Anette Olsson
ekonomi och administrativt ansvarig
Tel: 0480-45 34 09
E-post: anette.olsson@kalmar.com

Christel Lindberg
ekonomi
Tel: 0480-45 34 07
E-post: christel.lindberg@kalmar.com

Marlene Rolfson
partner och relationer
Tel: 0480-45 34 15
E-post: marlene.rolfson@kalmar.com

Kommunikation och värdskap

Stefan Johnson
turismchef
Tel: 0480-41 77 10
E-post: stefan.johnson@kalmar.com

Carina Johansson
turismkommunikatör
Tel: 0480-41 77 15
E-post: carina.johansson@kalmar.com

Olivia Idh
turismkommunikatör
Tel: 0480-41 77 14
E-post: olivia.idh@kalmar.com

Lina Einarsson (föräldraledig)

Karin Weddingö
turismkommunikatör
Tel: 0480-41 77 12
E-post: karin.weddingo@kalmar.com

Jan Hammarkvist
gästhamnsansvarig
Tel: 0480-41 77 11
E-post: jan.hammarkvist@kalmar.com

Lisa Gefvert
press- och kommunikationsansvarig
Tel: 0480-45 34 04
E-post: lisa.gefvert@kalmar.com

Jenny Carreberg
varumärkesstrateg
Tel: 0480-45 34 02
E-post: jenny.carreberg@kalmar.com

Möten och evenemang

Pär Israelsson
chef, möten och evenemang
Tel: 0480-45 34 08
E-post: par.israelsson@kalmar.com

Johanna Wedin
projektledare, Kalmar Convention Bureau
Tel: 0480-45 34 16
E-post: johanna.wedin@kalmar.com

Pelle Aldestam
projektledare evenemang
Tel: 0480-45 34 17
E-post: par-alexander.aldestam@kalmar.com

Marcus Larsson
projektledare idrottsevenemang
Tel: 0480-45 34 05
E-post: marcus.larsson@kalmar.com

Andrea Bilic
marknadskommunikatör evenemang
Tel: 0480-45 34 14
E-post: andrea.bilic@kalmar.com

Kalmar Slott

Meg Nömgård
slottschef
Tel: 0480-45 14 93
E-post: meg.nomgard@kalmar.com

Caroline Sjöberg
bokningar
Tel: 0480-45 14 96
E-post: caroline.sjoberg@kalmar.com

Emelie Nilsson
marknadskoordinator och press
Tel: 0480-45 34 06
E-post: emelie.nilsson@kalmar.com

Fredrik Nakidis
guidningar
Tel: 0480-45 14 88
E-post: fredrik.nakidis@kalmar.com

Anne Haugaard
guidningar
Tel: 0480-45 14 92
E-post: anne.haugaard@kalmar.com

Ulrika Einebrant
guidningar
Tel: 0480-45 14 85
E-post: ulrika.einebrant@kalmar.com

Johanna Algotsson
evenemang och skapande skola-projekt
Tel: 072-235 14 97
E-post: johanna.algotsson@kalmar.com

Said Benhamou
drift- och säkerhetsansvarig
​Tel: 0480-45 14 94
E-post: said.benhamou@kalmar.com

Karin Mellbo
kostym- och föremålsansvarig
Tel: 0480-45 14 89
E-post: karin.mellbo@kalmar.com

Anna Wiklander
butiksansvarig
Tel: 0480-45 14 95
E-post: anna.wiklander@kalmar.com

Irakli Broyan
vaktmästare
Tel: 0480-45 14 87

Martin Johansson
vaktmästare
Tel: 0480-45 14 86

Anas Azrak
vaktmästare